piątek, 20 lipca 2012

Szkodliwe składniki kosmetyków.


Ostatnio w trakcie rozmowy w pracy z koleżankami okazało się, że od pewnego czasu dwie z nas zaczęły używać naturalnych kosmetyków (jedna z nich to ja). Druga koleżanka powiedziała, że ona używa kosmetyków marki L’Occitane i że są bardzo dobre. Nie słyszałam wcześniej tej firmy wymienianej gdziekolwiek pod hasłem „naturalny kosmetyk”, ale że jestem początkująca w tym temacie nie chciałam polemizować. Jednak pierwsze co zrobiłam jak siadłam do komputera to wejście na ich stronę i przejrzenie jej wzdłuż i wszerz. Przy żadnym kosmetyku nie był wymieniony jego skład.  Zaczęłam więc grzebać dalej w necie, przejrzałam fora, blogi i na jednym z nich blogerka opisywała krem podając również jego składniki (INCI), a tam m.in. Propylene Glycol i Phenoxyethanol.
Po tym zdarzeniu przekonałam się, że warto, a nawet trzeba czytać skład kosmetyku.

Przy okazji szperania w Internecie znalazłam kilka fajnych artykułów oraz spisów składników dla nas szkodliwych.

Oto najczęściej spotykane:

Składnik kosmetyku,
nazwa chemiczna, nazwa handlowa lub synonimowa składnika

Toksyczność składnika kosmetyku


1,4-dioxane 
Dioksan
(C4H8O2), pochodna glikolu etylenowego
Substancja pełniąca funkcje rozpuszczalnika dla wielu innych składników w kosmetykach. Łatwo przenika przez nabłonki i skórę do krwi wywołując działanie ogólne. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołuje stan zapalny i przesuszenie tkanki. Uszkadza strukturę lipidowo-białkową błon komórkowych, niszczy surfaktant pęcherzyków płucnych. Wykazuje wysokie powinowactwo do układu nerwowego, płuc, serca, wątroby i nerek. Powoduje niewydolność tych organów i martwicę (marskość). Przenika do mleka matki i do płodu w razie ciąży. Przy dłuższym stosowaniu na skórę powoduje świąd i dermatozę.
AHA
alpha hydroxy acid
Stosowane są do wyrobu kosmetyków złuszczających chemicznie naskórek. Niestety stosowane przez dłuższy czas wysuszają naskórek, powodują stan zapalny, a następnie pękanie skóry; zaburzają wydzielanie łoju i potu oraz gospodarkę kwasowo-zasadową skóry.
Bentonite
sodium bentonite
quaternium-18 bentonite
Bentonit wnika do porów skóry, czyli ujść gruczołów łojowych i potowych. Pod wpływem wilgoci powiększa swoją objętość. Wraz z potem i łojem, a także innymi składnikami kosmetyków (parafina) zatyka pory tworząc czopy. Przyśpiesza tworzenie się zaskórników i stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów łojowych. Utrudnia oddychanie i wymianę metabolitów w skórze.

Benzalkonium Chloride

Mieszanina chlorków alkilodimetylobenzyloamoniowych

et Benzalkonium bromide

Mieszanina bromków alkilodimetylobenzyloamoniowych czwartorzędowe związki amoniowe
W kosmetykach pełnią rolę emulgatora i antyseptyku. Niekiedy korzystnie działają na cerę trądzikową zapobiegając pojawianiu się nowych zmian. Usuwają również zaskórniki i likwidują łojotok skóry, zapobiegają zmianom ropnym. Jednak przewlekle stosowane powodują przejście trądziku zwykłego (bakteryjnego) w trądzik chlorowy i bromkowy, trudny do wyleczenia. Zmiany wówczas zlokalizowane są wokół nosa i ust oraz oczu, niekiedy na brodzie w formie krostek i cyst z surowiczym płynem. Ponadto pojawia się wówczas rumień lub złuszczające zapalenie skóry. Może spowodować zapalenie spojówek oraz świąd skóry z pokrzywką. Nie stosować u kobiet w ciąży.
BHA (butylated hydroxyanisole)
Przeciwutleniacz. Powoduje swędzące wysypki na skórze i rumień.

BHT Butylated Hydroxytoluene

C15H24O
Przeciwutleniacz. Powoduje swędzące wysypki na skórze i rumień. Stosowany jako konserwant i przeciwutleniacz w kosmetykach od 1947 roku. U niektórych osób powoduje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Carbomer 934, 940, 941, 960, 961
Polimery kwasu akrylowego (acrylic acid)
Wywołują stan zapalny swędzenie skóry po którym pojawia się pokrzywka. Po dostaniu się do oczu – stan zapalny spojówek i łzawienie.
Cocamidopropyl betaine  (CAPB)
ocoyl amide propyldimethyl glycine, coconut oil amidopropyl betaine, tegobetaine L7, N-cocamidopropyl-N,N-dimethylglycine hydroxide
Jest to detergent anionowy, podstawa płynów kąpielowych, żeli do kąpieli, szamponów i mydeł w płynie.
Jeżeli występuje samodzielnie w produkcie wówczas nie jest szkodliwy. Jednakże w połączeniu z sodium lauryl sulfate (itp.) powoduje przesuszenie skóry, łupież, wypryski na skórze owłosionej i alergiczne zapalenie skóry.
Coco-betaine
Syntetyczny detergent. Wywołuje wysypkę drobnopęcherzykową na skórze, zwłaszcza w pachwinach i wokół nosa oraz jamy ustnej.

Cocoyl Sarcosine

Związek powierzchniowo czynny.  Powoduje stan zapalny skóry.
Diethanolamine DEA
Dietanolamina
Triethanolamine (TEA) Monoethanolamine (MEA)
Cocomide DEA
Cocamide DEA
Dodawane do kosmetyków jako emulgatory i detergenty. Dla zmylenia konsumentów do nazw chemicznych dodawane są przedrostki sugerujące niby naturalne pochodzenie substancji syntetycznej, np. TEA Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, MEA, Lauramide DEA.
W połączeniu z innymi związkami azotowymi (np. obecnymi także w kosmetykach) tworzą rakotwórcze (kancerogenne) nitrozaminy. Działają drażniąco na błony śluzowe i skórę w pachwinach wywołując pokrzywkę i świąd. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Dimethicony
ilicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite
Powoduje podrażnienie skóry. Zaostrza objawy trądziku.
Disodium EDTA
EDTA = ethylenediaminetetraacetic acid
(warseniany)
Pełni rolę stabilizatora w kosmetykach.
Często jednak zanieczyszczony i działa kancerogennie. Podrażnia skórę i błony śluzowe. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
DMDM Hydantoin & Urea
Glydant
Wydziela rakotwórczy i drażniący formaldehyd. Działa szkodliwie na gruczoły ekrynowe i apokrynowe, zaburza czynności gruczołów łojowych i hormonalnych (dokrewnych). U dziewcząt i młodych kobiet niektóre metabolity tego związku wywołują nadmierne owłosienie. Wywołuje stany zapalne skóry. Może powodować nowotwory. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
FDC-n (FD&C)
Barwniki rakotwórcze i podrażniające błony śluzowe oraz skórę. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Fragrances
Tym terminem określa się składniki zapachowe i poprawiające koloryt kosmetyków. Często pod tą nazwą kryją się substancje silnie uczulające (alergeny) i kancerogenne. Producent nie mający nic do ukrycia i na sumieniu po prostu poda nazwy chemiczne tej grupy składników, zwłaszcza gdy te są pochodzenia naturalnego. Tak jednak rzadko się zdarza. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Methyl Chloroisothiazolinine
Posiada właściwości kancerogenne, mutagenne i silnie uczulające (alergen). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Methylparaben  C8H8O3
4-Hydroxybenzoesyremethylester, methyl-p-hydroxybenzoat
Powoduje alergiczne stany zapalne skóry typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłania się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenika przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działa estrogennie. Może niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działa feminizująco. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum liquidum
Olej mineralny, parafina, olej parafinowy
Produkty destylacji ropy naftowej.
Nie wchłaniają się z jelit i skóry. Zatykają pory, absorbują kurz i bakterie. Hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Uniemożliwiają swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry.  Stwarzają beztlenowe warunki w skórze sprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych wywołujących trądzik. Inicjują tworzenie zaskórników, utrudnia regenerację skóry. Przyśpieszają procesy starzenia. Powodują kumulację toksycznych metabolitów w skórze. Są powszechnie stosowane przy produkcji kosmetyków, bowiem są tanie i łatwo dostępne. Parafiny rozpuszczają większość składników kosmetycznych, stanowią też typowy wypełniacz zwiększający objętość kosmetyku w opakowaniu. Nawet najcudowniejsze składniki rozpuszczone w parafinach nie przenikają do skóry pozostając na jej powierzchni.
Oxybenzone
Dodawany do kosmetyków jako filtr przeciwsłoneczny (filtr UV). Działa rakotwórczo. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Parabeny = Parabens
Methyl, Ethyl Propyl i Butyl  Parabens
Przedłużają trwałość kosmetyków. Powodują alergiczne stany zapalne skóry typu pokrzywki, rumienia i strupków po pęknięciu pęcherzyków. Wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy działając ogólnie. Szczególnie łatwo przenikają przez skórę w pachwinach, klatce piersiowej, szyi i w okolicach narządów płciowych. Działają estrogennie. Mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych. Na mężczyzn działają feminizująco. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Phenoxyethanol
Substancja wywołuje wypryski i pokrzywkę na skórze
Polyethylene Glycol (PEG)
Gliko polietylenowy
PEG-20 Gliceryl Laurate
PEG (4-200)
Butylene Glycol
Zatykają pory w skórze, wywołują wysięki wokół gruczołów łojowych oraz apokrynowych. Stan zapalny i wysięk uwidacznia się w pachwinach i na twarzy. Powodują pokrzywkę, świąd i pękanie głębokie naskórka. Jeśli są zanieczyszczone dioksanem (1,4-dioxane) wówczas nabierają właściwości kancerogenne (rakotwórcze). Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Polysorbate (20-85)
Emulgator, stabilizator emulsji. Powodują reakcje alergiczne i świąd skóry. Skóra staje się sucha i spękana. Polisorbate 80 i 60 stymuluje rozwój nowotworów.
Propylene Glycol
Glikol propylenowy,  PG
Xylene Glycol
Stosowane w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik.
Działają rakotwórczo. Silnie toksyczny w razie spożycia (uszkadza wątrobę, układ nerwowy i nerki). Resorbują się ze skóry do krwi i limfy. Uszkadzają nabłonki, tkankę łączną i mięśniową. Zastosowane na skórę wysuszają naskórek, ale równocześnie podrażniają gruczoły łojowe i apokrynowe wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Uszkadzają powłoczki włosów. Wywołują podrażnienie naskórka i skóry właściwej, świąd i kontaktowe (alergiczne) zapalenie skóry.
Łój i złuszczone keratynocyty z glikolami tworzą substancję zatykająca ujścia gruczołów.
W pachwinach i wokół narządów płciowych powodują wypryski drobnopęcherzykowe przechodzące potem w strupki i rozpadliny. Kosmetyki zawierające glikol propylenowy w razie dostania się do oczu powodują zapalenie gałki ocznej i spojówek, co objawia się łzawieniem, pieczeniem, świądem i opuchnięciem powiek. Uszkadzają strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych. Wdychane podczas używania aerozoli z kosmetykami uszkadzają nabłonki układu oddechowego i powodują kaszel oraz nieżyt. Uszkadzają komórki krwi i szpik kostny. W neuronach i w mięśniach zaburzają procesy przewodzenia podniet i proces skurczu. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Quaternium-15
C9H16Cl2N4
Cis isomer of 1-(3-chloroallyl)-3,5,7-triaza-1-azoniaada mantane-chloride,N-(3-chloroallyl)-hexammonium chloride
#
Imidazolidinyl urea, synonimy:  Germall, Abiol
iodopropynyl butylcarbamate
Diazolidinyl urea
Bromonitropropane diol = Bronopol
Tris (hydroxymethyl) nitromethane = Tris Nitro
N,N-methylenebis (N'-)1-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl urea
Urea, N,N-methylenebis [N'-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]
1,1'-Methylenebis[3-[3-(hydroxymethyl)-2,5-dioxo-4-imidazolidinyl]urea]
Imidurea NF
N-(3-chloroallyl)-Hexaminium chloride            cis-1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride      1-(3-chloroallyl)-3,5,7-Triaza-1-azonium-adamantane chloride
Methanamine-3-chloroallylochloride           
Preventol D 1
Chloroallyl methanamine chloride  
Dowicil 75, 100, 200 
Azonium-adamantane chloride
Biopure 100
Imidurea
Sept 115
Tristat 1U
Unicide U-13
Konserwanty w kosmetykach.
Wywołują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (allergic contact dermatitis). Objawy: przesuszenie skóry, złuszczanie naskórka, zaczerwienienie, pieczenie lub świąd, pękanie skóry, sączenie, strupki, niewielkie krwawienia
z pęknięć skóry, niekiedy pęcherzyki wypełnione płynem (pokrzywka). Działają trądzikotwórczo (acnogennie). Trądzik kosmetyczny po składnikach formaldehydowych objawia się drobnopęcherzykową wysypką na skórze na podłożu zapalnym.
Alergicznemu dermatitis towarzyszy często zakażenie bakteriami ropnymi. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Niektóre z tych związków wywołują trądzik kosmetyczny typu chlorowego, niezmiernie oporny na leczenie.

Sodium Cyanide
Substancja rakotwórcza, alergizująca i mutagenna. Działa embriotoksycznie i teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
Ammonium Lauryl Sulfate
Sodium Myreth Sulfate
Laurylosiarczany sodu
Sodium Lauryl Sulfate = SLS
Sodium Laureth Sulfate = SLES
Typowe detergenty syntetyczne, stosowane od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Obecnie są niemal w każdym toniku, balsamie, żelu myjącym, zmywaczu, szamponie i płynie do kąpieli. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, upośledzają czynności gruczołów apokrynowych, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski. Przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych (w tym prosaków). Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Powodują podrażnienie oczu i zapalenie spojówek. W razie dostania się do jamy nosowej, np. podczas mycia powodują nieżyt nosa. Przenikają ze skóry do krwi wywołując działanie ogólne. Ulegają kumulacji w ustroju. Są metabolizowane w wątrobie. Uszkadzają układ nerwowy i układ odpornościowy skóry. Obniżają stężenie estrogenów, mogą wzmagać niekorzystne objawy menopauzy. Wcierane w piersi i narządy płciowe mogą indukować nowotwory i uszkadzać spermatogenezę oraz owogenezę. Uszkadzają osłonki włosów powodując łamliwość i rozdwajanie włosów.
SLS i SLES wchodzące w skład kosmetyków mogą być zanieczyszczone rakotwórczymi dioksanami (dioxane).
SLS są mutagenami uszkadzającymi materiał genetyczny.
Nazwy handlowe składników sugerują, że są to naturalne produkty, a tak nie jest. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Sodium Oleth Sulfate
W razie zanieczyszczenia tlenkiem etylenu (ethylene oxide) i dioksanem (dioxanem) działa silnie rakotwórczo. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Sodium PCA (NAPCA)
Uszkadza włosy (łamliwość, rozdwajanie, wypadanie) i wywołuje reakcje alergiczne. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Sorbolene
Ułatwia zemulgowanie zawiesin. Zatyka pory w skórze, zaburza czynności gruczołów potowych i łojowych. Wywołuje wyprysk na skórze (eczema).
Stearamidopropyl Tetrasodium EDTA
W obecności związków azotowych tworzy rakotwórcze nitrozaminy. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Styrene Monomer
Karcinogen (związek rakotwórczy), alergizujący i mutagenny. Działa teratogennie. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
Talc
Talk
Badania prowadzone od 20 lat dowodzą, że talk posiada właściwości fizykochemiczne odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Ponadto talk z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą mazistą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych.
Triclosan
Antyseptyk w kosmetykach. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych u zwierząt. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży. Niekiedy używany do leczenia trądziku i dodawany do kosmetyków przeciwtrądzikowych.
Stosowany krótko nie działa toksycznie.


Mając ten spis przejrzałam skład płynu do kąpieli, którego kiedyś używałam. Przeżyłam szok, jak mogłam czegoś takiego używać? NIGDY więcej.


 
Strona, z której korzystałam to: http://luskiewnik.strefa.pl/acne/toksyny.htm

13 komentarzy:

 1. Super post :) trzeb ao tym mówić. A na L'Occitane bardzo się zawiodłam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kochana pozwolę sobie podlinkować Ten post na moim FB. Niech jak najwięcej dziewczyn to przeczyta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Ja również uważam, że wszyscy powinni to wiedzieć. Mając taką wiedzę jesteśmy bardziej świadomi.

   Usuń
 3. Wow!Niesamowite jest to jaką "chemię" pakują w kosmetyki niektóre marki, a czym często nieświadomi konsumenci nie mają pojęcia. Dziękuję za wpis.

  Mam mieszane uczucia co do L’Occitane, w maju zdecydowałam się na mini zestaw z linii Pivoine Flora i jakoś się nie przekonałam...Tym bardziej jestem zdziwiona, że skoro określają się jako marka kosmetyków naturalnych na stronie nie ma podanych składów,hmm.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też byłam zdziwiona brakiem składu dlatego zaczęłam szukać u innych źródeł, no i okazało się, że niestety mają w składzie szkodliwe składniki.

  Cieszę się, że wpis okazał się choć trochę przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. krem do rąk L’Occitane mnie nie zachwycił, a krem do stóp zapachowo mi nie podpasował, natomiast moja znajoma była zachwycona

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja znajoma również zachwala ich kosmetyki, ale mnie ich skład (jak już znajdę gdzieś w necie) nie przekonuje...

  OdpowiedzUsuń
 7. lubię czytać takie posty bo uczą i jeszcze bardziej uświadamiają nas ... ja jestem zwolenniczką czytania składników w kosmetykach, gdyż często się okazuję, że płacimy za nazwę marki :) ... obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Ja również staję się coraz bardziej świadomą konsumentką :) Staram się czytać składy, choć raz zdarzyło mi się nie przeczytać w sklepie, a dopiero w domu - kosmetyk oddałam..

   Usuń
 8. Tabelka z Różańskiego. Człek uważa, że wsio jest rakotwórcze.
  Aczkolwiek przyznaję - marka używana przez Twoją znajomą naturalna nie jest ;)

  Przesadzona opinia o: detergentach, parabenach, parafinie, betainie kokamidopropylowej, glikolu propylenowym i silikonach. Głębiej nie czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg. Różańskiego wszystko jest złe :/ Nie wpadajmy w paranoję.

   Usuń
  2. To prawda, nie ma co przesadzać i zdaję sobie sprawę, że jeżeli zachowane są normy to jest ok, aczkolwiek jak porównałam kiedyś skład płynu do kąpieli z płynem do mycia naczyń to trochę mnie zmroziło. Teraz kąpię się w wodzie z olejkiem :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :) Wszystkie są dla mnie niezmiernie ważne.

Jednak komentarze obraźliwe, nieetyczne i naruszające zasady dobrego wychowania będą usuwane.